I dzień TEORIA ONLINE: 17:00 - 20:00 II dzień TEORIA ONLINE: 9:00 - 14:00 PROGRAM:
- Wprowadzenie do fotowoltaiki, zasoby energii słonecznej, pomiary ilości energii, obliczanie uzysków energetycznych. Wpływ kąta pochylenia i azymutu modułów na uzyski energetyczne instalacji fotowoltaicznych. Uzyski energetyczne z modułów i instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
- Moduły PV: technologie wytwarzania ogniw PV, budowa i parametry techniczne modułów, normy dla modułów fotowoltaicznych. Wpływ zacienienia na wydajność modułów, zastosowanie optymalizatorów i mikroinwerterów. Producenci modułów PV. Pomiary ogniw i modułów fotowoltaicznych.
- Inwertery stringowe on-grid: podział inwerterów, budowa, zastosowania, parametry techniczne. Wymagane certyfikaty dla inwerterów on-grid. Producenci inwerterów on-grid. Projektowanie elektryczne obwodów DC i AC, dobór kabli.
- Ochrona odgromowa i przepięciowa w instalacjach fotowoltaicznych. Dobór i montaż zabezpieczeń DC i AC systemów fotowoltaicznych.
- Podłączanie inwerterów do sieci energetycznych. Schemat elektryczny instalacji fotowoltaicznej. Zgłaszanie mikro instalacji do zakładów energetycznych. Rozwiązywanie testów i zadań praktycznych pod kątem egzaminu w UDT.
III dzień – moduł praktyczny (warsztaty) stacjonarnie w Oświęcimiu: 9:00-18:00
- Wykorzystanie programów producentów do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Układy sieci energetycznych. Podłączanie inwerterów do sieci energetycznych w różnych układach sieci.
- Montaż modułów, systemy montażowe na dachy płaskie, skośne, systemy montażowe naziemne. Montaż inwertera, zasady montażu, dobór miejsca montażu.
- Dobór i montaż zabezpieczeń DC i AC systemów fotowoltaicznych. Praktyczne wykonanie mikro instalacji fotowoltaicznej podłączonej do sieci.
- Wymagane konfiguracje inwerterów i monitoring systemów fotowoltaicznych. Konfigurowanie połączeń z Internetem, UTP, wi-fi. Odbiór techniczny instalacji, wymagane pomiary, protokół zdawczo-odbiorczy.
Szkolenie odbywa się w formule hybrydowej. I i II dzień teoria online, III dzień praktyka w Oświęcimiu, przy ul. Gospodarczej 24 (Oświęcimski Inkubator Przedsiębiorczości). Trenerzy szkolenia: Piotr Faltus
Wieloletni akredytowany wykładowca szkoleń teoretycznych i praktycznych z zakresu systemów fotowoltaicznych, doradca w zakresie konfiguracji instalacji fotowoltaicznych, projektant instalacji fotowoltaicznych. Od początku kariery zawodowej związany z nośnikami i wytwarzaniem energii.
Autor i realizator wielu szkoleniowych projektów unijnych skierowanych dla pracowników przedsiębiorstw finansowanych z EFS. Trener i doradca w zakresie wdrażania nowych technologii i pozyskiwania środków inwestycyjnych dla przedsiębiorstw w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Specjalista ds. zajęć praktycznych na szkoleniach dla instalatorów odnawialnych źródeł energii. W zakresie obowiązków – zabudowa i demontaż szkoleniowych instalacji fotowoltaicznych, utrzymywanie i konserwacja instalacji fotowoltaicznej.
Autor programów i materiałów szkoleniowych oraz nadzór nad realizacją merytoryczna szkoleń w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii - „Akademia poszanowania energii” – szkolenia dla samorządów, „Śląskie energią słynie” – szkolenia dla elektryków instalatorów fotowoltaiki , „Śląskie! – w stronę Słońca” – szkolenia dla instalatorów OZE. Koordynator projektu „Śląskie energią słynie”.
Współpraca z Laboratorium fotowoltaicznym w Kozach, przy Polskiej Akademii Nauk - Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej w Krakowie w zakresie opracowania prototypu miernika energii promieniowania słonecznego opartego o ogniwa fotowoltaiczne.
Od roku 2014:
- projektant i wykonawca mikroinstalacji fotowoltaicznych on-grid.
- akredytowany przez UDT szkoleniowiec wykładowca oraz szkoleniowiec zajęć praktycznych w zakresie mikroinstalacji fotowoltaicznych i podłączenia do sieci.
- konsultant wymagań dotyczących podłączeń mikroinstalacji fotowoltaicznych on-grid do sieci energetycznej TAURON S.A., Energoserwis Kleszczów Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A.
Wykształcenie:
- mgr inż. górnik, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
- Studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach – marketing i zarządzanie.
- Studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie - europeistyka.
- Świadectwo Kwalifikacyjne G-1 uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku Dozoru, w zakresie obsługi, remontu, montażu, kontrolno-pomiarowym urządzeń wytwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną w tym zespołów prądotwórczych o mocy powyżej 50 kW i do 1kV.
- Certyfikat instalatora OZE w zakresie systemów fotowoltaicznych
Marcin Niemiec Przedsiębiorca, od 1991 roku prowadzi firmę usługową w branży fotowoltaicznej oraz elektrycznej. Wieloletni wykładowca szkoleń teoretycznych i praktycznych z zakresu systemów fotowoltaicznych, praktyk - instalator systemów fotowoltaicznych. Z zawodu technik elektryk, specjalność elektroenergetyka. Od 1966 roku ciągle kształcący się w temacie odnawialnych źródeł energii. Ukończył edukację w zakresie: - Monter, instalator systemów fotowoltaicznych, - Systemy pozyskiwania energii słonecznej i wiatrowej, - Pracownik ogólnobudowlany dla kadry kierowniczej, - Szkolenie dla właścicieli i pracodawców wykonujących zadania montera instalacji sanitarnej i gazowej, - Mistrz budowlany w zakresie BHP instalacji elektrycznej i gazowej, - Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników używających elektronarzędzi, - Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracodawców wykonujących zadania służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, - Ochrona przeciwpożarowa. Dawid Kłosek
Praktyk - instalator i serwisant systemów fotowoltaicznych, a także handlowiec oraz audytor instalacji. Zajmuje się w szczególności projektowaniem i wykonawstwem mikroinstalacji fotowoltaicznych on-grid.
Wykładowca szkoleń praktycznych z zakresu systemów fotowoltaicznych dla instalatorów i przedstawicieli handlowych.
Posiada Świadectwo Kwalifikacyjne G-1 uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku Eksploatacji i Dozoru, w zakresie obsługi, remontu, montażu, kontrolno-pomiarowym urządzeń wytwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną w tym zespołów prądotwórczych o mocy powyżej 50 kW i do 1 kV.
Jego pasją są nowości z rynku odnawialnych źródeł energii, nowości technologiczne w zakresie inwerterów, modułów, konfiguracja inwerterów.
Dodaj opinię