Inżynier Zarządzania Produkcją, 20 lat stażu w zawodzie. „Zdrowie jest najlepszym darem, uroda drugim a bogactwo trzecim.” Platon.
Inżynier Zarządzania Produkcją, 20 lat stażu w zawodzie. „Zdrowie jest najlepszym darem, uroda drugim a bogactwo trzecim.” Platon.
Moją pasją jest praca. A praca zabawą.
Od 20 lat zajmuje się organizacją procesów produkcyjnych z wykorzystaniem narzędzi Inżynierii Przemysłowej, Kaizen i Ergonomii. Jestem licencjonowanym trenerem REFA. Swoje umiejętności kształtowałem i wykorzystywałem w przemyśle: motoryzacyjnym, budowlanym, meblarskim, AGD, włókienniczym, farmaceutycznym, elektronicznym, spożywczym. Mój bogaty warsztat w połączenie z wiedzą daje mi możliwość łatwej oceny sytuacji w przedsiębiorstwie, wypracowaniem i wdrożenie zmian organizacyjno-technicznych pozwalających na zwiększenie jego konkurencyjności. Motto jakim kieruje się w trakcie projektów: “Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” Mary Lou Cook. Ulubione narzędzie: kartonowa inżynieria.
Metodologii REFA
MTM 1, MTM2 MTM-UAS, MTM-Logistyka, MEK, Kontrola wzrokowa - Metody pomiaru procesów za pomocą czasów wstępnie ustalonych.
Mapowanie Przepływu Strumienia Wartości - Wizualizacja przepływu materiału i informacji w przedsiębiorstwie. Tworzenie mapy stanu obecnego i przyszłego.
7 Rodzajów Marnotrawstwa - Rozpoznanie źródeł powstawania niepotrzebnych kosztów na produkcji.
Workshop 3P - Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą modelowania Przestrzennego (Kartonowa Inżynieria)
Ergonomia - Analiza wpływu pozycji ciała i metod pracy na pracowników z wykorzystaniem narzędzi do ich oceny: REBA, RULA, KIM, Niosh, Lehmann.
Obserwacja migawkowa ergonomii i ekonomii procesów - Wykorzystanie obserwacji migawkowej do szybkiej oceny zagrożeń i potencjałów w przedsiębiorstwie.
„…większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia…”
Jostein Gaarder
Przychodzimy do pracy młodzi a wychodzimy w końcu wieku średniego. Cały ten czas zdobywając środki do życia narażamy się na utratę zdrowia. łamiąc zasady, nie stosując się ograniczeń. Bez wiedzy, bez wyobraźni, ramię w ramię z naszym pracodawcą. Jedynym i najczęstszym, dostrzegalnym impulsem wyboru miejsca i sposobu pracy są pieniądze.
Czy można to zmienić?
Ergonomia - Nauka o przystosowaniu stanowisk, procesów i środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. (Maliszewski A., Batogowska A. „Ergonomia dla każdego”)
Obszary ergonomii - Z jednej strony doskonalenie technik i otoczenia pracy, zagwarantowanie bezpieczeństwa pracy, osiąganie wysokiej wydajność i jakość. zmniejszenie uciążliwości, tworzenie komfortu fizycznego, psychicznego, społecznego, estetycznego. Z drugiej doskonalenie człowieka w środowisku pracy, kształtowanie wiedzy, wychowanie ergonomiczne, ułatwianie adaptacji do zmieniających się technik, technologii, organizowanie korzystnych warunków i tworzenie klimatu społecznego.
Prawo a ergonomia - Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973): § 4. „…pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bhp oraz ergonomii, określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia…”. Kodeks pracy – Dział dziesiąty, rozdział IV, art. 215 i art. 218 „…maszyny i inne urządzenia techniczne oraz narzędzia pracy powinny być tak konstruowane i budowane, aby uwzględniały zasady ergonomii…” Kodeks pracy – Dział dziesiąty, rozdział IV, art. 215 i art. 218
Zasady swoje a życie swoje... - Zasady ergonomii są jak dziesięć przykazań życia. Brak stosowania się do nich spowoduje powstanie szeregu dolegliwości fizycznych i psychicznych. To jest pewne i nie trzeba tego sprawdzać na sobie. Stosowanie zasad ergonomii zmniejsza obciążenie człowieka i wpływa na wzrost jego sprawność: Procesy nie tworzą się same. Tworzą je ludzie. Zdrowy zmotywowany człowiek to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa. Im większe obciążenie tym sprawność niższa a uciążliwość rośnie. Potęguje to efekt zmęczenia, powstawania braków, demotywacji człowieka. Jeśli obciążenie maleje, rośnie sprawność a uciążliwość się zmniejsza. Pracownik nie odczuwa zmęczenia pracą i po niej może aktywnie uczestniczyć w życiu prywatnym.
Amortyzacja zmian - Poniesione koszty na przystosowanie stanowisk do zasad ergonomii mogą zwrócić się, już w miesiąc. Niestety najczęściej może trwać to nawet kilka lat. Uzależnione jest to od kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa, im wyższa tym czas zwrotu krótszy, Dlatego ergonomii nie należy rozpatrywać jako indywidualny proces ale element doskonalenia przedsiębiorstwa oparty o zasady ergonomii jak i ekonomii procesów. Wpisany w jego cele strategiczne.
Pozwólmy sobie jako pracownicy i pracodawcy ukłonić się życiu gdyż to opłaca się nam wszystkim,
Marian Krzeszowski
marian.krzeszowski@wp.pl
502656179
Kamienna Góra, Polska
Dodaj opinię