Dlaczego warto przeczytać ten artykuł:
Artykuł przybliży moje spojrzenie na kwestię budowania wizerunku zawodowego.
Artykuł przybliży moje spojrzenie na kwestię budowania wizerunku zawodowego.
W dzisiejszym świecie biznesu – pełnym interakcji, szybkiego przepływu informacji oraz konkurencji, dbanie o wizerunek zawodowy jest kluczowym aspektem, prowadzącym do odniesienia sukcesu. Świadomie kreowany image pozwala nam wyróżnić się w tłumie profesjonalistów i zostać zapamiętanym. Choć z pozoru łatwe i naturalne, świadome budowanie wizerunku jest procesem długotrwałym i dalece wykraczającym poza odpowiednie dopasowanie stroju do okazji. Na co powinien zwrócić uwagę nowoczesny manager, chcąc wywrzeć dobre wrażenie w środowisku zawodowym?
Należałoby zacząć od samej idei kreacji wizerunku, która jest często spłaszczana i rozpatrywana jedynie w kontekście dbania o wygląd zewnętrzny lub mylnie interpretowana jako tzw. „wkładanie masek". Sztuka autoprezentacji, jeśli ma być efektywna, musi opierać się o nasze prawdziwe „ja". Popkultura jest pełna przykładów ludzi, których sztucznie kreowany image jest widocznym gołym okiem. I, o ile w tym konkretnym środowisku może to stanowić zaletę (wedle zasady: nieważne jak, byle mówili),w świecie biznesu taka postawa traci rację bytu. Wizerunkowy fałsz i brak szczerości są bardzo szybko weryfikowane, a nasi kontrahenci przestają traktować nas poważnie, co często prowadzi do zerwania relacji. Poprawnie kreowany wizerunek jest jak dobrze nałożony make-up – maskuje wady i uwypukla nasze atuty.
W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że budowanie wizerunku wiąże się jedynie z wyglądem zewnętrznym, zaś Internet i popularne programy telewizyjne wielokrotnie sprzyjają pogłębianiu tego mylnego obrazu. W rzeczywistości można wyróżnić zdecydowanie więcej obszarów kreacji wizerunku, spośród których trzy są kluczowe:
Etykieta biznesu, czyli sposób zachowania w określonych sytuacjach zawodowych, jest wciąż niedocenianym elementem kreacji wizerunku. U podstaw dobrych manier stoi zawsze szacunek względem drugiego człowieka, jego opinii, inności. Jego podstawowymi elementami są uśmiech i serdeczność. Postępowanie według określonych zasad i podejmowanie decyzji w oparciu o wspomniane wartości będzie zawsze dobrze postrzegane, a przy tym pozwoli nam zbudować trwałe relacje z partnerami. To samo dotyczy pracowników niższego szczebla – to przecież ich entuzjazm i dobre maniery nierzadko przyciągają potencjalnych klientów.
Umiejętności miękkie (soft skills) są kolejnym istotnym aspektem efektywnej autoprezentacji, bezpośrednio łączącym się z etykietą biznesu. Obecnie w życiu zawodowym komunikacja coraz częściej odbywa się za pośrednictwem telefonu lub komputera – to właśnie umiejętne korzystanie z tych kanałów może w doskonały sposób kreować profesjonalny wizerunek managera i jego firmy.
Komunikacja to także sposób mówienia, tembr głosu i mowa ciała, które mogą bardzo skutecznie działać na naszą korzyść – albo zniechęcić rozmówcę. W poprawnym mówieniu najważniejszy jest oddech – to dzięki niemu wyrazy brzmią. Naszymi gestami i mową ciała komunikujemy między innymi postawę aktywną lub pasywną, śmiałość lub jej brak. Poprawna komunikacja to także odpowiedni dobór treści i ich jakość –warto więc dbać o język, jakim się posługujemy. Jeśli do świadomego używania aparatu mowy dołożymy odpowiednią treść, nasz wizerunek zawodowy na pewno zyska.
Umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia w świecie biznesu była ważna od zawsze, ale to właśnie teraz – w czasach mediów społecznościowych i ciągłego podlegania ocenom innych –nasz wygląd jest kluczowy. Bardzo często to właśnie pierwsze wrażenie definiuje dalszą współpracę. Bez względu na to, czy się nam to podoba i czy się na to godzimy – oceniamy i jesteśmy oceniani na podstawie tego, jak wyglądamy. W Polsce wciąż mamy problem z terminem „moda męska”, który wśród wielu przedstawicieli świata biznesu jest nacechowany pejoratywnie. Mężczyźni najczęściej uważają, że wyglądają wystarczająco dobrze, albo sądzą, że taka powierzchowność w poważnym świecie zawodowym jest nieistotna. Właśnie z tego powodu polscy managerowie mają tak niską świadomość obecności odpowiedniego dresscode’u w zmiennych okolicznościach biznesowych, a podstawowe zasady bardzo często bywają przez nich naruszane.
Kluczem do poprawy wyglądu zewnętrznego i przekonania do nowych standardów jest świadomość, jak istotną rolę odgrywa nasza prezencja w budowaniu pozytywnego wizerunku. W świecie biznesu, granica między tym, co „smaczne” i profesjonalne, a tym, co modne i zbyt krzykliwe, jest bardzo cienka. Innymi słowy – wygląd nowoczesnego managera powinien być odzwierciedleniem solidności, kompetencji i profesjonalizmu jego działań, a nie wychodzić na pierwszy plan i krzyczeć – „patrzcie na mnie!”.
Świadomie budowany wizerunek jest dzisiaj procesem dającym przewagę w wielu środowiskach zawodowych, ale to właśnie w biznesie pozwala wydobyć prawdziwy potencjał pracownika i prowadzi do wymiernych korzyści. Należy pracować nad nim stopniowo, pozostając w zgodzie z własnymi zasadami i nawykami, ale też będąc otwartym na rzeczy dotąd nieznane lub uznawane za nieistotne. Na Zachodzie managerowie i dyrektorzy przedsiębiorstw już dawno postanowili skupić się na swojej pracy, a dbanie o wizerunek powierzyli ekspertom. W Polsce wciąż obecne jest przekonanie, że skupianie się na rzeczach powierzchownych jest mało profesjonalne. Tymczasem dobrze budowany wizerunek nie ma być „zasłoną dymną” i zamiennikiem wykształcenia oraz doświadczenia managera, a jedynie ich dopełnieniem. W dzisiejszym świecie biznesu jest niezaprzeczalnym atutem, który ułatwia osiąganie celów zawodowych i odniesienie sukcesu.
Dodaj komentarz